Anasayfa Haberler Bermuda Şeytan Üçgeni’nde Ezber…

Bermuda Şeytan Üçgeni’nde Ezber…

0 484

 Atlantik Okyanusu’nda çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu Bermuda Şeytan Üçgeni’nin bilim dünyasını yıllardır meşgul eden sırrı yakında çözülecek. NASA; Güney Atlantik Anomali (SAA) olarak bilinen kuşakta kalan Bermuda Şeytan Üçgeni’ni uzaydaki uyduları aracılığıyla incelemeye aldı.

NASA’nın ilk raporu dünyanın manyetik alanı hakkındaki teoriyi çökertti. Çünkü SAA bölgesi diğer deyişle Bermuda Şeytan Üçgeni, dünyada manyetik alanın en zayıf olduğu yer. Bu da bilim adamlarına Dünya’daki manyetik alanın bilinenin aksine küresel dağılım göstermediğinin kanıtı. Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı çözüldüğünde Dünya’nın dinomosunu etkileyen faktörler de keşfedilmiş olacak.

NASA’nın uydu görüntüleri bölgede esrarengiz yanıp sönen ışıklar tespit edildi. Bilim adamları bunu da bölgedeki güçlü radyasyonun kanıtı olarak kabul etti. Bölge NASA için çok önemli. Çünkü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörüngesi bu anomali ile kesişiyor. İstasyon her 10 turunun yaklaşık 5′inde anomalinin içinden geçiyor ve her turu 90 dakika sürüyor. İstasyon anomali içerisinde ortalama 20 dakika zaman geçiriyor. Anomalinin etkisi “Dünya’nın bu bölgesinde manyetik alanın zayıf olması nedeniyle, içeriye yüklü parçacıkların sızması” olarak tanımlanıyor.

Astronotlar ve donanımlar elektron, proton ve ağır iyonlar gibi yüklü parçacıkların bombardımanına maruz kalıyor. Şayet Güneş’te bir patlama meydana gelir ve istasyon da yanlış zamanda yanlış konumda olursa astronotlar çok yüksek sayıda yüklü parçacığa maruz kalabiliyor. Bu yüzden NASA, güneşi ve SAA’in durumunu gerçek zamanlı takip ediyor. 

Haber365

YORUM BULUNMUYOR

Yanıtla