Anasayfa Üst Menü Biyolojik Yazıcı, Organ Nakli ve Binlerce Hasta İçin Vaat Edici Umutlar Taşıyor

Biyolojik Yazıcı, Organ Nakli ve Binlerce Hasta İçin Vaat Edici Umutlar Taşıyor

0 733

Biyolojik Yazıcı TeknolojisiBiyolojik yazıcı diye bilinen yeni tıbbi cihaz; kalp, böbrek, karaciğer ve diğer organların nakline ihtiyaç duyan hastaların yanı sıra başka insanların organlarına duyulan ihtiyaca çözüm bulmada yeni umutlar taşıyor.

“Rusya Bugün” uydu kanalı yayınladığı raporda, biyolojik yazıcı cihazının çalışma sisteminin normal yazıcı sisteminden pek farklı olmadığını ifade ederek, söz konusu cihazın başka bir insandan organ nakli yapmadan insanın şu yada bu organından alınan hücreleri ya da dokuyu geliştirebildiğini aktardı. Rapor cihazın biyolojik hücrelerden temel olarak bir kaç tabaka oluşturduğunu ve üç boyutlu organ dokusu teşkil ettiğini kaydetti.

Bilimsel Araştırmacı Victor Vasilyts, biyolojik yazıcı cihazının çalışması için mürekkebin yerini tutacak insan hücrelerinin alındığını, hücrelerin üstüne ekilecek temelde de sunu biyolojik kağıtların kullanıldığını söyledi. Ardından Bilgisayar üzerinde hazırlanan organ türünün seçildikten sonra da, hücrelerin ekileceği temelin belirli bir insandan büyüme faktörleri ve protonlarla doldurulduğuna işaret ederek, örnek organ oluşturulduktan sonra da bir kaç hafta zaman süresi alacak büyümenin sağlanması için özel dolaplara konulduğunu sözlerine ekledi.

Raporda bu süre içinde söz konusu alanda bilimsel araştırma yapan sadece Rusya ve ABD’nin bulunduğunu, yapılan deneylerin ilk başta gerçeklerden uzak sadece bir bilimkurgu olarak görüldüğünü ekledi.

Rusya Organ Nakli Federal Merkezi Müdürü Dr Sergey Gauthier, bu konuda yapıla araştırmaların daha yıllar alabileceğini, insan organlarının her birinin farklı hücreler ve dokulara sahip olması nedeniyle zorlukların bulunduğunu söyledi.

YORUM BULUNMUYOR

Yanıtla