Anasayfa Üst Menü Karides Gözleri DVD Cihazlarının Geliştirilmesi Yolunu Aydınlatıyor – Teknoloji Haberleri – Bilişim...

Karides Gözleri DVD Cihazlarının Geliştirilmesi Yolunu Aydınlatıyor – Teknoloji Haberleri – Bilişim Teknolojisi

0 1592

İngiliz Bilim Adamları Avusturya’da mercan bariyerinde yaşayan dev karideslerin müthiş gözlere sahip olduklarını ve yeni üstün niteliklere sahip DVD cihazı geliştirme konusunda aydınlatıcı bilgi sunduğunu belirtti.

İngiliz bilim adamları, Peygamber Atı olarak adlandırılan bu karides türünün, keskin pençeleri nedeniyle hayvan aleminde en karmaşık gözlere sahip olduğunu söyledi. Bristol Üniversitesinden uzman bir ekip, Nature Votonieks dergisinin yayınladığı araştırmalarında, Karidesin 12 ana renkten oluşan renkleri görebildiğini ve insanlardan dört kat daha fazla görme yeteneğine sahip olduğuna dikkat çekerek ışığı algılama hassasiyetine işaret etti.

Araştırmada, insanın yaptığı DVD cihazlarında benzer teknolojinin kullanıldığını, fakat sadece tek renk açısından iyi çalıştığı, karides gözlerinin ise ultraviyole ışınlardan kızıl ötesine kadar görünür spektrumlar açısından mükemmel bir şekilde çalıştığı ifade edildi.

Araştırmacı Nicholas Roberts Reuters ajansına; bilim adamı ekibinin bu gözlerde keşfettiği mekanizma insanoğlunun ürettiği hiç bir cihazda yok, üretilmeye çalışılan herhangi bir cihazdan daha mükemmel çalışmakta diyerek karidesin neden bu kadar karmaşık bir görme sistemine ihtiyaç duyduğu konusuna hala yanıt bulunamadığına değindi.

Araştırmacılar, karidesteki bu karmaşık görme sisteminin beslenme ve çoğalmayla ilgisi olabileceğini tahmin ediyor.

YORUM BULUNMUYOR

Yanıtla