Anasayfa Haberler New York yaratıcı çözümlerle doğal afetlere hazırlanıyor

New York yaratıcı çözümlerle doğal afetlere hazırlanıyor

0 411

ABD hükümeti, New York şehrini ve çevresini yükselen deniz seviyesinden ve Sandy Kasırgası gibi büyük fırtınalardan korumak için milyarlarca dolara mal olacak projeler hazırlıyor. Devlet tarafından desteklenen bu projelerin bazıları yeni gerçekleştirilen bir tanıtımla kamuoyuna duyuruldu.
Sadece ekonomik olarak değil kültürel açıdan da dünyanın en hareketli ve büyük şehirlerinden biri olan New York’u koruyabilmek için hazırlanan önlemler arasında Manhattan bölgesini çevreleyen park yürüyüş yollarının yanı sıra, yükseltilmiş alanlar ve gerektiğinde etkinleşen sel bariyerleri inşa etmek gibi planlar yer alıyor. Bir diğer proje ise Staten Island etrafına dalgakıranlar yerleştirerek dalgaları yavaşlatmayı ve şehrin sahillerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Ancak dalgakıranların büyük dalgalar karşısında kendi başına bir engel oluşturmadığı, aslında deniz canlılarını koruyacak bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla tasarlandığı belirtiliyor.
Söz konusu projeler yine de güçlü bir fırtınaya karşı tam bir koruma sağlamıyor. ABD Konaklama ve Şehircilik Departmanı sponsorluğunda düzenlenen Rebuild By Design adlı bir yarışmanın sonucunda başarılı bulunan bu projeler, fırtınalarla mücadele için ABD’nin her yerinde kullanılabilecek yeni modeller sunuyor. Konaklama ve Şehircilik Departmanı sözcüsü Shaun Donovan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, seçilen modellerin farklı mimari yapılara uyarlanabilecek özellikte olmasına dikkat ettiklerini, devletten ve özel sektörden gelecek girişimlere açık olduklarını ifade ediyor. New York belediye başkanı Bill de Blasio da bu projelerin önümüzdeki yıllarda şehrin yeniden biçimlenmesinde büyük bir rol oynayacağını belirtiyor.

YORUM BULUNMUYOR

Yanıtla