Anasayfa Üst Menü Televizyon ve İnternet Gerçek Bir Tehlike Potansiyeline Sahip

Televizyon ve İnternet Gerçek Bir Tehlike Potansiyeline Sahip

0 1092

Televizyon ve İnternet Gerçek Bir Tehlike Potansiyeline Sahip

Medya araçları ve çağdaş teknolojik araçlar insan davranışlarının şekillenmesinde fiili bir şekilde belirleyici oluyor. Düşünce sistemlerini, toplumsal kesimleri ve farklı yaş gruplarını etkisi altına alarak yeni mefhumları günlük hayata ekliyor.

Çocuklar duygusal hassasiyetleri nedeniyle bu araçlardan etkilenmeye en yatkın kesimi oluşturuyor.

Tişrin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü Başkanı Muhammed Suhayb Meznuk; günlük tüketimin doğasında bu günün çocuklarını en çok etkisi altına alan aracın televizyon olduğunu, ve çocuğun saatlerce televizyon ekranı karşısında kaldığı durumlarda ailesi ile iletişiminde bozukluklar çıktığını ifade etti.

Meznuk; Ayrıca çocuğun öğrenmenin teori ve pratik içinde oluştuğunu ancak çocuğun küçük yaşlarda sadece hisleriyle öğrendiğini bu durumunun onu televizyon izleyicisi olarak kötü bir alıcı haline dönüştürdüğünü kaydetti.

Meznuk;”beş yaşından küçük çocukların biyolojik ve düşünce olarak bilgi biriktirmeye elverişli değildir. Çocuklarda bu yaşlarda farklı kaynaklardan gelen bilgileri kaydetmenin zemini oluşmaktadır. Bu zemin daha sonra duygusal deneyimlerle güçlendirilir. Medya araçları ise aslında yayınladığı bilgileri izleyiciye dayatır. İzleyici televizyonda izlediği bir konuya müdahale edip değiştiremez. Televizyonda uzun süre şiddet olayları izlemek çocuklar üzerinde uzun süre geçmeyen psikolojisini ve davranışlarını etkileyen sonuçlar yaratıyor.” dedi.

Diğer yandan araştırmacı Lemis Hamdi çocukların televizyon izlemesi hem olumlu hem de olumsuz olarak etkiler yaratır. Bu durum çocuğun televizyon izlediği süre ve bu süre içerisinde denetlenmesi ilgili olarak değişir.” dedi.

Araştırmacı, psikoloji uzmanlarının televizyona elektrikli uyuşturucu adını verdiklerini bunun nedeninin uzun süre izlenmesi halinde ortaya çıkan sonuçların uyuşturucu ile neredeyse aynı sonuçlar olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Televizyonla ilgili olumlu etkiler ile ilgili Hamdi; izlenecek program çocuklar için özel ve eğitici programlar olarak seçilerek çocuğun da eğitim ve psikolojik durumu göz önünde bulundurularak izletilirse televizyondan olumlu sonuç alınabileceğini kaydetti.

YORUM BULUNMUYOR

Yanıtla