Anasayfa Üst Menü Volkanik Patlamalar Yüz Milyon Yıl Önce Deniz Canlılarını Yok Etti

Volkanik Patlamalar Yüz Milyon Yıl Önce Deniz Canlılarını Yok Etti

0 739

Volkanik Patlamalar Yüz Milyon Yıl Önce Deniz Canlılarını Yok EttiBilim adamları, volkanik patlamaların yüz milyon yıl önce deniz yaşamının üçte birinin yok olmasına yol açtığını belirterek yaşadığımız çağda benzer etkilere tanık olunmasından endişe duyulduğunu söyledi.

Bilim adamları, deniz ısısının artması ve kimyasal maddelerin sulara sürüklenmesi gibi etkenlerin okyanuslarda oksijen oranını düşürebileceğini, dolayısıyla deniz yaşamının yok olabileceğine dikkat çekti. CNN internet sitesi bugün Nature Geoscience dergisinde yayınlanan araştırmaya dayanarak, volkan patlaması sırasında püsküren kükürt dioksitin, okyanusların geniş alanlarında oksijeni yok ettiğini, bunun sonucunda ise deniz türlerinin %27’sinin yok olmasına yol açtığını aktardı.

Araştırma, bilim adamlarının küresel ısınma ve yarattığı okyanus sularının ısınması gibi değişik nedenlerle aynı senaryonun günümüzde tekrarlanmasından endişe duyduklarını ifade etti.

Bilim adamları, mezolitik çağda meydana gelen volkanik patlama dalgasından sonra okyanus yüzeylerinde bitki örtüsünün geliştiğini, bunun sonucunda planktonların battığını, denizin derinliklerinde oksijenin tümünü tüketen bakterilerin çoğaldığını ve büyük sayıda deniz türünün yok oluşuna yol açtığını savundu.

İngiltere Leeds Üniversitesinden Bilim adamları, Çin’in güney batısındaki Iemcen bölgesinde bulunan eski volkanın patlaması sırasında yarım milyon metreküp lav püskürttüğünü , lavların dünyanın dört bir yanında deniz yaşamını yok ettiğini ve fosilleşmiş kaya katmalarının oluşumuna neden olduğunu söyleyerek volkan patlamasının değişik canlı türlerinin soyunun tükenmesi ve bir çevre felaketinin yaşanmasıyla sonuçlandığına vurgu yaptı.

YORUM BULUNMUYOR

Yanıtla